Enerji Market ısı pompası nasıl çalışır?


 

Isı pompası terimi yabancı olsa bile buzdolabı veya kliması olan herkes ısı pompasının çalışmasını gözlemlemiştir. Tüm bu makineler ısı üretmek yerine olan ısıyı alıp onu alçak dereceli bir yerden yüksek dereceli bir yere taşırlar. Buzdolapları ve klimalar soğutma amacıyla ısıyı daha soğuk iç mekanlardan daha sıcak dış mekanlar taşıyan  ısı pompalarıdır. Isı pompaları ayrıca ısıtma amacıyla ısıyı düşük sıcaklıktaki kaynaktan yüksek sıcaklıktaki ortama taşırlar.

 Örneğin hava kaynaklı ısı pompası  ısıyı dışarıdaki havadan çekip içeriye pompalar. Toprak kaynaklı ısı pompası da aynı şekilde çalışır. Ancak ısı kaynağı yeryüzünün ısısıdır.

 Düşük dereceli ısıyı 12°C' nin üzerine çıkarmak ve bunu iç mekana transfer etmek buharlaşma, basınç arttırma, yoğuşma ve genleşmeden oluşan bir döngü gerektirir. R410A gibi bir soğutkan (refrigerant ) ısı transfer aracı olarak ısı pompası içerisinde sirküle eder. 

1. Çevrimin başlangıcında sıvı haldeki soğuk soğutkan ( refrigerant ) bir ısı değiştiricisinin ( evaporatör )  içerisinden geçer ve düşük ısılı kaynaktan ısıyı absorbe eder. Isı absorbe edildikçe sıvı haldeki soğutkan gaz haline dönüşür.

 2.Gaz haline dönüşmüş soğutkan basıncı ısısını 65°C' nin üzerine çıkartacak kadar arttırılır.

 3. Sıcak gaz buradan ısının alınıp binaya 0°C' den pompalandığı ikinci bir  ısı değiştiricisine geçer.  

4.Isıyı kaybedince soğutkan tekrar sıvı hale gelir. Sıvı genleşme valfinden geçerken soğur ve işlem yeniden başlar.

Döngü ters çalıştırılırsa sistem soğutma amacıyla kullanılabilir.

         

 • ısı pompası

 • ısı pompası Nasıl Çalışır ?

  ısı pompası ile Yeni Enerji Kaynakları
  ısı pompası Neden Ekonomiktir ?

  Isı Poması Bireysel Referanslar
  ısı pompası Kurumsal Referanslar
   

     

   

   

   

   

  Aklınıza takılan bir şeymi var?

  Siz sorun biz cevaplayalım...